Twoja przeglądarka internetowa jest nieaktualna. Aby dokonać poprawnie zakupów w serwisie: pomiarowe.com.pl
Zaktualizuj przeglądarkęPrzymiar firmy INSIZE
Dobór przyrządu pomiarowego krok po kroku:
1. Określ wielkość, jaką chcesz mierzyć, np. długość, kąt, siła.
2. Określ wymiar nominalny, który chcesz mierzyć. Staraj się dobrać przyrząd tak, aby wartość nominalna wypadała blisko połowy zakresu. Wymiar 150 mm lepiej mierzyć suwmiarką 200 lub 300 mm niż 150 mm.
3. Sprawdź tolerancje mierzonego wymiaru. Największą pewność odnośnie wyników pomiaru uzyskasz, gdy błąd przyrządu (MPE) będzie mniejszy niż 10% przedziału tolerancji:
MPE < 10%T
gdzie MPE oznacza błąd graniczny przyrządu, a T – przedział tolerancji mierzonego wymiaru
Przykład: dla wymiaru tolerowanego +/- 0,05 mm (T = 0,1 mm) błąd wskazania przyrządu powinien być mniejszy niż 0,01 mm (10% z 0,1 mm).
Jeśli zasada ta jest niezasadna z powodu kosztów lub istotności wymiaru, możemy przyjąć inny próg, powiedzmy 30%T.
4. Sprawdź warunki użytkowania przyrządu. Czy występują czynniki szkodliwe jak pole magnetyczne, zapylenie, wysoka wilgotność powietrza? Rozważ zakup przyrządów z odpowiednim stopniem ochrony IP. Po więcej informacji na temat stopni ochrony odsyłam do normy PN-EN 60529.
5. Określ kto będzie użytkował przyrząd. Czy będzie to wykwalifikowany personel laboratorium, czy może operator na produkcji? Należy dążyć do umożliwienia operatorowi szybkiego i zrozumiałego odczytania rezultatu pomiaru. Możemy mu to ułatwić wybierając np. urządzenie z odczytem elektronicznym zamiast analogowego, czy też pomyśleć o podłączeniu do komputera lub systemu wskazującego w czytelny sposób, czy wynik mieści się w tolerancji, czy też nie.
6. Jakiej formy prezentacji wyników oczekujesz? Czy operator będzie wypełniał papierowy raport, czy może potrzebna nam transmisja danych? W zautomatyzowanych procesach pożądane jest zdalne sczytywanie i zapisywanie wyników pomiarów. Dostępne są zarówno opcje przewodowe, jak i bezprzewodowe (Wi-Fi). Dane mogą zostać przesyłane np. do Excela, jak i do zaawansowanych programów wspierających analizę statystyczną (SPC). Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania, zdecydujmy, czy kupowany przyrząd ma być wyposażony w wyjście danych, czy też nie.
7. Przyjrzyj się obiektowi, który ma być mierzony. Czy szukane cechy są łatwo dostępne? Jeżeli nie, warto rozważyć zakup urządzenia w wykonaniu specjalnym (np. suwmiarki z długimi lub ostro zakończonymi szczękami).
8. Czy urządzenie będzie wzorcowane we własnym zakresie, czy z wykorzystaniem zewnętrznego laboratorium? Na tym etapie warto przemyśleć zakup drugiego zapasowego urządzenia na wypadek niedostępności – na przykład na czas wzorcowania czy serwisu.
9. Pora oszacować budżet – do niewymagających zadań pomiarowych często wystarczy zakup tańszego urządzenia, jednak jeżeli szukamy trwałego urządzenia na lata – oszczędność nie popłaci. Spójrzmy prawdzie w oczy – nie ma szans, aby tania chińska suwmiarka wytrzymała kilka lat intensywnego użytkowania w warunkach produkcyjnych. Oczywiście nie chcę generalizować, ponieważ wyjątki się zdarzają (a i renomowane urządzenia zawodzą), jednak jeśli chcemy spać spokojnie, musimy skierować nasz wzrok ku górnej półce, a budżet przygotować na większy wydatek. Wydatek, który – dodajmy – może być większy tylko z pozoru – za 400 zł dostaniemy suwmiarkę na lat kilka, lub kupimy taką za 100 zł, i będziemy zmuszeni wymieniać co roku.
10. W ostatnim kroku pora wybrać producenta. Nawiązując do punktu poprzedniego, wybór będzie ograniczony przez dostępne środki, ale uczulam, aby nie był to jedyny wyznacznik. Później pozostają już głównie gusta – na rynku narzędzi pomiarowych również obowiązują trendy i marki posiadają swoich wiernych fanów, którzy nie chcą słyszeć o żadnej innej. Jak każdy i ja mam swoje typy, gorąco jednak zachęcam do osobistego sprawdzenia narzędzi różnych marek przed powielaniem osądów.